„ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ ახალციხის, ადიგენის, ბორჯომისა და ასპინძის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ანტონ ობოლაშვილის სიტყვით გამოსვლა ასპინძაში
დღეს ჩვენ შევიკრიბეთ განსაკუთრებულ ადგილას, ვარძიაში, რომელიც არის კლდეში ნაკვეთი ქალაქი, XII-XIII საუკუნეების ქართული ისტორიულ-კულტურული ძეგლი, რომელიც ასოცირდება ჩვენი ქვეყნის სიძლიერესთან. ჩემთვის დიდი პატივია მოგესალმოთ სწორედ ამ ისტორიული ადგილიდან.
ასპინძა არის უძველესი ისტორიული მხარე, სამშობლო შოთა რუსთაველისა, ნამდვილი სამოთხე კულტურულ-ისტორიული ძეგლებით დაინტერესებული ადამიანებისთვის, რომელთა ნახვისას თვალწინ გვიცოცხლდება ვეფხისტყაოსანი.
იყო ამ ულამაზესი და დიდი ისტორიის მქონე მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი დიდი პასუხისმგებლობაა. მე მზად ვარ ამ პასუხისმგებლობისთვის და მზად ვარ ვიყო ასპინძის და ასპინძელების სამსახურში!
მინდა, მადლობა გადაგიხადოთ ყველას მობრძანებისთვის და მხარდაჭერის გამოცხადებისთვის, მადლობა „ქართული ოცნების“ პოლიტიკურ გუნდს იმ ნდობისთვის, რაც მე გამომიცხადა, მე ძალიან კარგად ვიცნობ ჩემს რეგიონს და ასპინძის მუნიციპალიტეტს და ასევე კარგად ვიცი, თუ რა უნდა გავაკეთოთ, რათა შევქმნათ მეტი დოვლათი ჩვენს მუნიციპალიტეტში და ამით თითოეულმა ჩვენგანმა მიიღოს მეტი სიკეთე და სარგებელი.
ჩემთვის, ვინც 22 წლის განმავლობაში ვიყავი ბიზნესით დაკავებული, უმთავრესი ამოცანა იქნება გავაძლიერო ასპინძის მუნიციპალიტეტის ეკონომიკა და დავასაქმოთ მეტი ადამიანი, შევქმნათ მეტი სამუშაო ადგილი და გვქონდეს მეტი სარგებელი თითოეულ ჩვენგანს.
დღეს, ჩვენი ხელისუფლების მიერ გამოცხადებულია, რომ ჩვენს ქვეყანაში ყველაზე დიდ ღირებულებას წარმოადგენს ადამიანი, მათზე ზრუნვა და მათი უფლებების დაცვა, დღეს ყველაზე უკეთაა დაცული ჩვენი მოქალაქეების უფლებები, დღეს ყველაზე უკეთაა დაცული ბიზნესი და საკუთრების უფლება.
ჩვენმა სახელმწიფომ ყველა ძირითადი მიმართულებით არსებითი პროგრესი განიცადა, რასაც სხვადასხვა სფეროში არსებული ვითარების კარდინალურ გაუმჯობესებასა და მოქალაქეების განწყობებთან ერთად ავტორიტეტული საერთაშორისო რეიტინგებიც ადასტურებს.
გასული წლების განმავლობაში მნიშვნელოვნად გაიზარდა ხელისუფლების მიერ ასპინძის მუნიციპალიტეტში განხორციელებული პროგრამებისა და პროექტების მოცულობა. ადგილობრივი ბიუჯეტის შემოსავლები და 2013 წლიდან დღემდე 5 მლნ ლარიდან 12 მლნ ლარამდე მიაღწია.
ხორციელდება მრავალი პროექტი, რომელთა შორის გამოსარჩევია პროგრამა „დანერგე მომავალი“, ხორციელდება აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა და „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ სახელმწიფო პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც, ასპინძის მუნიციპალიტეტში 5 მლნ ლარზე მეტი მოცულობის პროექტები განხორციელდა,
გაგრძელდება სახელმწიფო პროგრამა „აწარმოე საქართველოში“, რომლის ფარგლებშიც მუნიციპალიტეტში დაფინანსდა 76 პროექტი,
განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს მუნიციპალიტეტში ტურიზმის განვითარება. ამ მიზნით, 2013-2019 წლებში ასპინძის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე განხორციელდა: კურორტ „ასპინძაში“ მისასვლელი საავტომობილო გზის და ხიდის რეაბილიტაცია; სოფლებში ნაქალაქევი და თმოგვი, სამონასტრო კომპლექსის ვანის ქვაბებისა და წუნდას ეკლესიის მისასვლელი საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია; ასპინძაში, წმინდა გიორგის სახელობის ხვილიშისა და წმინდა გიორგის სკოლის მიმდებარე ტერიტორის კეთილმოწყობა; სოფელ ოთაში, სამონასტრო კომპლექსი „შორეთის“ რეაბილიტაცია; სოფელ ჭობარეთის ანტიკური ხანის ნამოსახლარის და სოფელ ძველში რაბათის ციხის არქეოლოგიორი კვლევა; ვარძიის სამონასტრო კომპლექსის სარეაბილიტაციო სამუშაოები; სოფელ დამალისა და სოფელ აწყვიტის ტერიტორიაზე არსებული ისტორიულ-არქიტექტურული ძეგლების რეაბილიტაცია; ახალი ტურისტული მარშრუტებისა და ტურისტული ბილიკების დაგეგმვა და მათი პასპორტიზაცია.
ასევე ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების სარეაბილიტაციოდ და მშენებლობისათვის დახარჯული იქნა 19 მლნ ლარზე მეტი.
აღარ გავაგრძელებ ყველა განხორციელებული პროექტის ჩამოთვლას, თუმცა დანამდვილებით შემიძლია ვთქვა, რომ „ქართული ოცნების“ სახელისუფლებო გუნდი განვითარების სწორ გზას ადგას, აქვს მომავლის ხედვა, უნარი, რომ საკუთარ მოქალაქეზე, საკუთარ ქვეყანაზე იზრუნოს და ეტაპობრივად ყველა გამოწვევას გაუმკლავდეს.
რა თქმა უნდა, კარგად გვესმის, რომ, მიუხედავად დიდი პროგრესისა, კიდევ უფრო მეტი უნდა გავაკეთოთ, რათა ჩვენს წინაშე არსებული გამოწვევები დავძლიოთ. ამისთვის აუცილებელია მოსახლეობის ჩართულობით, აქტიურად ვიზრუნოთ ჩვენს წინაშე არსებული პრობლემების მოგვარებაზე.
ჩემი უპირველესი ამოცანა იქნება დავიცვა და გავატარო თითოეული თქვენგანის ინტერესები, ვიყო თქვენი ღირსეული წარმომადგენელი ჩვენი ქვეყნის უმაღელს საკანონმდენბლო ორგანოში. ვთვლი, რომ მაქვს გამოცდილება და ძალა იმისა, რომ ჩემი რეგიონის კიდევ უფრო მეტ განვითარებას ხელი შევუწყო. ჩვენ ერთად გავაძლიერებთ ჩვენს მუნიციპალიტეტს და ხელს შევუწყობთ ჩვენი მოსახლეობის დასაქმებას და კეთილდღეობას.
ერთად ასპინძის წარმატებისთვის!