კახა კალაძე: ქალაქის ეკონომიკურ განვითარებაში ბიზნეს სექტორის ჩართულობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია
„ყველაზე დიდი პრობლემა რაც გვაქვს ქვეყანაში და რომელიც აწუხებს მოსახლეობას, მათ შორის, დედაქალაქშიც, არის სამუშაო ადგილები, ადამიანების დასაქმება. სწორედ თქვენ უნდა შექმნათ ახალი სამუშაო ადგილები, თქვენ უნდა დაასაქმოთ ადამიანები, რა თქმა უნდა, ჩვენი დახმარებით და ხელშეწყობით. მე ჩემს თანაგუნდელებთან ერთად მზად ვარ შესაბამისი გარემო და პირობები შევქმნათ ქალაქში, რომ რაც შეიძლება მეტი დასაქმებული, მეტი თვითრეალიზებული ადამიანი ჰყავდეს ჩვენს ქვეყანას და ჩვენს დედაქალაქს“, - ეს განცხადება კახა კალაძემ მეწარმეებთან და ბიზნესმენებთან შეხვედრისას გააკეთა.
„ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ თბილისის მერობის კანდიდატმა ბიზნეს სექტორს თბილისის განვითარების საარჩევნო ხედვა გააცნო და განსაკუთრებული ყურადღება ეკონომიკურ პოლიტიკაზე გაამახვილა. მისი თქმით, ქალაქის ეკონომიკურ განვითარებაში ბიზნეს სექტორის ჩართულობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
„თქვენ ბრძანდებით ის ადამიანები, რომლებსაც გარკვეული წვლილი შეაქვს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში, ქვეყნის და ქალაქის აღმშენებლობაში, შესაბამისად, პირადად ჩემთვის და ჩემი თანაგუნდელებისთვის თქვენი თანადგომა იქნება ძალიან მნიშვნელოვანი. ჩვენ აბსოლუტურად გახსნილები ვართ და მზად ვართ თანამშრომლობისთვის“, - აღნიშნა ბიზნესმენებთან კახა კალაძემ.
თბილისში დაგეგმილი ეკონომიკური პროექტები ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებს კახა კალაძის გუნდის წევრმა, იურისტმა ირაკლი ხმალაძემ გააცნო. მისი თქმით, გუნდი გეგმავს ქალაქის ეკონომიკური პოტენციალის სრულად ათვისებას, საჯარო და კერძო ინტერესების დაბალანსებულად განვითარებას, ქალაქის რაიონების თანაბარი განვითარების ხელშეწყობას და ტურისტული ნაკადების გაზრდა.
„ჩვენ საკმაოდ ამბიციური გეგმა გვაქვს ისტორიული უბნების რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით, ეს არის 500 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 4-წლიანი პროგრამა, რომლის განხორციელების შედეგად ჩვენ აუცილებლად გავზრდით ტურისტულ ნაკადებს და რაც მთავარია, გავზრდით მოსახლეობის შემოსავალს“, - განაცხადა ირაკლი ხმალაძემ. მისი თქმით, კახა კალაძის გუნდმა ენერგეტიკის სექტორში ერთ მილიარდ დოლარზე მეტი უცხოური ინვესტიციის მოზიდვა, კერძო სექტორთან ეფექტიანი თანამშრომლობა შეძლო ამ მხრივ ღირებული გამოცდილების დაგროვება შეძლო.
„ჩვენ აუცილებლად მივაქცევთ ყურადღებას, რომ შევიმუშავოთ ეკონომიკურად გამართული და ორმხრივად ხელსაყრელი მოდელები. არასდროს ვჯდებით მოლაპარაკების მაგიდასთან იმ მიზნით, რომ ბიზნესს რაც შეიძლება მეტი ვალდებულება ავკიდოთ. ჩვენ ვცდილობთ, რომ შევიმუშაოთ საზოგადოებისა და ბიზნესისთვის ორმხრივად ხელსაყრელი მოდელი და შევქმნათ ისეთი პირობები, რომლებიც უზრუნველყოფენ პროექტის წარმატებით განხორციელებას. გვჯერა, რომ სწორედ ასეთი მიდგომით შევძლებთ მნიშვნელოვანი ერთობლივი პროექტების განხორციელებას მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში“ - აღნიშნა ირაკლი ხმალაძემ.
ბიზნესმენებთან თბილისის მერობის კანდიდატის შეხვედრას საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე და ეკონომიკის მინისტრი გიორგი გახარია ესწრებოდნენ. „კახა კალაძემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ არის ნამდვილი ლიდერი. მას შეუძლია წარმატებით შეასრულოს ყველა დონის და ყველა სახის ამოცანა და დარწმუნებული ვარ, რომ ის ამ ეტაპზეც იქნება წარმატებული“ - განაცხადა გიორგი გახარიამ.