პარტიის ლიდერები მერობის კანდიდატის მხარდამჭერ შეხვედრაზე, ქუთაისის შემდეგ, მარტვილში ჩავიდნენ
პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ აღმასრულებელი და გენერალური მდივნები, ირაკლი კობახიძე და კახა კალაძე ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურში მერობის კანდიდატის მხარდასაჭერ შეხვედრაზე ქუთაისის შემდეგ მარტვილში ჩავიდნენ.
ალექსანდრე გრიგალავას მხარდამჭერი შეხვედრა მარტვილის მუნიციპალიტეტის კულტურისა და ახალგაზრდობის განვითარების ცენტრში გაიმართა, რომელსაც სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი, ლევან შონია და პარლამენტის წევრები ესწრებოდნენ.
„დარწმუნებული ვარ, რომ არჩევნების მეორე ტურში მარტვილი სწორ გადაწყვეტილებას მიიღებს და მხარს დაუჭერს ქვეყნის განვითარებას და აღმშენებლობას, რასაც სათავეში ჩაუდგება კომპეტენტური, პროფესიონალი და პატიოსანი ადამიანებისგან დაკომპლექტებული გუნდი ალექსანდრე გრიგალავას ხელმძღვანელობით“, - განაცხადა კახა კალაძემ შეხვედრაზე და მერობის კანდიდატს სრული მხარდაჭერა გამოუცხადა.
კალაძის თქმით, იმისთვის, რომ ქვეყნის ეკონომიკა იყოს ძლიერი, მნიშვნელოვანია ძლიერი რეგიონები და სოფლები, შესაბამისად, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს აქვს განსაკუთრებული მნიშვნელობა, რომ არჩეული იყოს ადამიანი, ვინც თავის გუნდთან ერთად, მომდევნო წლების განმავლობაში, თავის მუნიციპალიტეტს ღირსეულად მოემსახურება.
გენერალურმა მდივანმა დღეს არსებულ საარჩევნო გარემოზეც ისაუბრა და პროცესები დადებითად შეაფასა. „ნამდვილად მსიამოვნებს არსებული საარჩევნო გარემო. თუ გადავხედავთ საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციების შეფასებებს, კარგად დავინახავთ თუ რამხელა სხვაობაა 2012 წლამდე და 2012 წლის შემდეგ, „ქართული ოცნება“ ხელისუფლებაში მოსვლიდან. მეამაყება, რომ დღეს ყველა პოლიტიკურ პარტიას აქვს შესაძლებლობა, საარჩევნო კამპანია თავისუფალ გარემოში აწარმოოს“, - აღნიშნა კახა კალაძემ.
ირაკლი კობახიძის განცხადებით, მმართველ გუნდს ადგილობრივი თვითმმართველობების გაძლიერებისთვის კონკრეტული გეგმები აქვს, რაც თითოეულ რეგიონზე დადებითად აისახება.
„ამ კუთხით ძალიან ბევრი რეფორმა გატარდება, რომელიც თითოეულ რეგიონზე და მათ შორის, მარტვილზე დადებითად აისახება. მინდა ალექსანდრე გრიგალავას წარმატება ვუსურვო. მან გასული ოთხი წლის განმავლობაში, მარტვილისთვის ძალიან ბევრი რამ გააკეთა. ახლა მოსახლეობის მხრიდან ძალიან მაღალი მხარდაჭერაა საჭირო იმისთვის, რომ ალექსანდრე გრიგალავა ახალ თანამდებობას განახლებული ენერგიით შეუდგეს და მარტვილის განვითარებაზე იზრუნოს“, - მიმართა პარტიის აღმასრულებელ მდივანმა მარტვილელ ამომრჩეველს.
ამომრჩეველს სიტყვით ასევე მიმართა მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერობის კანდიდატმა და მათ მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. ალექსანდრე გრიგალავამ თანადგომისთვის მადლობა მმართველ გუნდსაც გადაუხადა და აღნიშნა, რომ არჩევნების მეორე ტურში გამარჯვებას აუცილებლად მოიპოვებს.
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტური 12 ნოემბერს გაიმართება.